Strefa Ruchu

Blog tematyczny o sporcie

Poradnik

Jak wymienić olej silnikowy?

Jak wymienić olej silnikowy?

Jednym z podstawowych zadań, za jakie odpowiedzialny jest olej silnikowy, jest oczyszczanie silnika z opiłków metalu powstałych podczas jego pracy i innych zanieczyszczeń, jakie mogły się w nim znaleźć. W związku z tym olej silnikowy trzeba co jakiś czas wymieniać, aby owych zanieczyszczeń się pozbyć. Producenci zwykle zalecają, aby robić to co około 15-20 tysięcy kilometrów, ale nie rzadziej niż raz do roku. Na szczęście proces ten jest na tyle nieskomplikowany, że jego przeprowadzenie jest jak najbardziej możliwe w domowych warunkach. Aby to zrobić należy przejść przez poniższe kroki.

 Jak wymienić olej silnikowy?

  1. Na początku należy uzyskać dostęp do przestrzeni pod samochodem tak, aby mieć swobody dostęp do miski olejowej. Najlepiej jest to zrobić unosząc cały samochód na podnośniku lub parkując go pod tunelem, ale można też skorzystać ze standardowego podnośnika. W takiej sytuacji należy jednak zadbać o to, aby samochód był właściwie unieruchomiony i nie stoczył się z podnośnika.

  2. Po uzyskaniu dostępu do miski olejowej należy umieścić pod nią zbiornik, do którego będzie mógł ścieknąć zużyty olej i odkręcić specjalną śrubę na spodzie miski olejowej służącą do spuszczania oleju.

  3. Kiedy już cały olej ścieknie możesz przejść do wymiany filtra oleju na nowy. Warto wiedzieć, że odkręcenie zużytego filtra może być problematyczne i często przydaje się specjalny ściągacz, który obejmuje jego obudowę specjalną obręczą i powala przyłożyć większą siłę.

  4. Po zamontowaniu nowego filtra wystarczy z powrotem przykręcić śrubę w misce olejowej, otworzyć maskę, odkręcić wlew i wlać nowy olej. Musimy zaznaczyć, że musi być do dokładnie taki olej, jaki w instrukcji obsługi zaleca producent. Jeśli więc znajdziesz tam oznaczenie olej silnikowy 0w-20, to dokładnie taki olej musisz wlać do silnika w swoim samochodzie.

Jak więc widzisz, cały proces jest raczej nieskomplikowany, ale za to problematyczny i brudny. Co więcej, zużytego oleju nie można tak po prostu wyrzucić i należy go odwieźć do specjalnego punktu odbioru. W związku z tym w większości sytuacji rozsądniejszym rozwiązaniem jest oddanie samochodu do mechanika, który posiada wszelkie sprzęty przydatne podczas takiej wymiany.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

O autorze