Strefa Ruchu

Blog tematyczny o sporcie

PoradnikiSport

Koła i opony w rowerze – jakie są rodzaje i do czego są przeznaczone?

Koła i opony w rowerze – jakie są rodzaje i do czego są przeznaczone?

Jednym z najważniejszych elementów budowy roweru są koła. W końcu bez nich nigdzie nie pojedziemy! Choć może się wydawać, że praktycznie każdy rower wygląda tak samo, to wcale tak nie jest. Różnic pomiędzy modelami jest mnóstwo! Tak też jest z kołami i oponami. Na co wpływają te różnice? Każde koła i opony nadają się do innych tras, dróg i rodzajów jazdy. Jakie więc wybrać dla siebie? Czy da się znaleźć koła, które będą uniwersalne?

Jakie są rodzaje kół w rowerach?

Zacznijmy od podstawowej sprawy, czyli rodzajów kół. To na nich umieszcza się dętkę i oponę. Koła dzielą się zwykle na dwa rodzaje: systemowe oraz klasyczne. Te pierwsze składają się z dopasowanych do siebie różnych elementów. Jest to nowsza technologia budowy kół. Z kolei klasyczne składają się ze standardowych szprych, piast oraz obręczy. Łatwo możemy wymienić poszczególne części w razie awarii. Rozmiary kół dzielą się na: 16, 20, 24, 26, 28. Są to wymiary podane w calach. Obecnie są także dostępne 27,5 oraz 29. Zyskują one na coraz większej popularności, głównie w modelach górskich.

Jakie są rodzaje opon w rowerach?

Rozmiary opon są dobierane względem samego roweru. Muszą pasować do obręczy, do jej szerokości i średnicy, a także do ramy i widelca, aby po prostu się tam zmieściły. Opony mogą mieć naprawdę różną szerokość. Najwęższe są w rowerach szosowych, z kolei najgrubsze w terenowych, górskich. Opony różnią się także rodzajami bieżnika. Do jazdy szosowej, po asfalcie, wybiera się gładkie. Opony terenowe, z wystającymi kostkami bieżnika, nadają się idealnie do trudniejszych tras, poza asfaltem. Są także bieżniki semi-slick, które uchodzą za kompromis pomiędzy gładkimi a terenowymi. Są także opony z klocami, które sprawdzą się na oblodzonej powierzchni. Dopiero od niedługiego czasu są dostępne w Polsce.

Jaki rower jest uniwersalny i nadaje się wszędzie

Jeśli szukasz roweru, który będzie miał uniwersalne koła z oponami, to niestety jest to praktycznie niemożliwe. Nie bez powodu rowery są podzielone na różne modele. Są one przeznaczone do różnej formy użytkowania. Dlatego musisz zdecydować, jak chcesz użytkować swój rower i jakie koła i opony będą najlepsze. Warto przeglądnąć dostępne opcje w Internecie. Czy to będzie rower szosowy kolarzówka, czy może górski, gdzie znajdziesz grube koła? Wszystko możesz na spokojnie przeglądnąć i zapoznać się ze specyfikacją. Potem możesz przejść do zamówienia! Zakupy online są naprawdę proste i przyjemne.

Idealny rower – czy istnieje?

Idealny rower to pojęcie względne. Każdy ma inne potrzeby i upodobania. Dlatego dla każdego z nas inny rower będzie tym idealnym. Na szczęście wybór jest bardzo duży! Możemy więc bez problemu znaleźć rower, który będzie na miarę naszych oczekiwań! Zarówno pod względem opon, kół, modelu, jak i ceny! Wystarczy trochę poszukać, a na pewno gdzieś, tam, czeka na nas idealny rower.

Więcej o rowerach znajdziesz na: https://primado.pl/rowery

Udostępnij

O autorze