Strefa Ruchu

Blog tematyczny o sporcie

Poradnik

Siłownia z potem czy bez potu – jak uniknąć przykrego zapachu i mokrych plam pod pachami?

Siłownia z potem czy bez potu – jak uniknąć przykrego zapachu i mokrych plam pod pachami?

Aktywność fizyczna jest nieodłącznie związana z wysiłkiem, a wysiłek jest jedną z przyczyn wydzielania potu. Termoregulacja, zachodząca podczas ćwiczeń jest naturalnym i wskazanym procesem, odpowiadającym za utrzymanie prawidłowej temperatury ciała. Pocenie się pod pachami można jednak wyeliminować.

Nie musisz mieć plam pod pachami podczas ćwiczeń

Pocenie się jest bardzo potrzebne organizmowi podczas ćwiczeń i absolutnie nie należy hamować tego procesu. Na oczyszczonej, zadbanej skórze rozkład potu, związany z rozwojem bakterii odbywa się wolno i na tyle słabo, że zapach potu na ciele nie jest na tyle nieprzyjemny, by przeszkadzał Tobie i osobom, ćwiczącym obok. Inną kwestią jest potliwość pod pachami, która podczas ćwiczeń znacznie się zwiększa i warto zadbać o minimalizację nieprzyjemnego zapachu potu, w tym miejscu wywołującego dyskomfort. Pozwól swojej skórze wydzielać pot w trakcie ćwiczeń swobodnie, ale pod pachami ograniczaj go, by nie doprowadzić do powstania nieprzyjemnego zapachu. 

Jak zredukować potliwość pod pachami na siłowni?

By zminimalizować potliwość pod pachami, doskwierającą wielu ćwiczącym na siłowni warto zadbać o wysoki poziom higieny ciała, zbilansowaną, zdrową dietę oraz odpowiednie nawodnienie. Bardzo ważnym elementem higieny, ograniczającym potliwość pod pachami jest stosowanie odpowiednio dobranego antyperspirantu. Ten kosmetyk zawiera substancje antybakteryjne, zapachowe oraz alkaliczne sole glinu, pozwalające na zamknięcie ujść gruczołów potowych pod pachami w momencie, gdy skóra chce je otworzyć. Dzięki skuteczności i bezpieczeństwie stosowania wysokiej jakości antyperspiranty dla mężczyzn są chętnie wybieranym sposobem na ograniczenie potliwości pod pachami podczas ćwiczeń. Siłownie są w większości pomieszczeniami klimatyzowanymi, w których funkcjonuje sprawna wentylacja. Dzięki temu nie spotkasz się z ryzykiem nadmiernej potliwości jak w przypadku upału.

Odzież do ćwiczeń, a przykry zapach potu

Odzież sportowa najlepszych producentów wykonana została z funkcyjnych materiałów, zapewniających utrzymanie prawidłowej cyrkulacji powietrza. Wśród oryginalnych produktów zdarzają się ubrania, wspierające termoregulację. Dzięki tym tkaninom możesz ćwiczyć intensywnie z pewnością, że pot zostanie szybko wchłonięty i wydalony na zewnątrz materiału. Dodatkowo nie przepuszcza wiatru, więc możesz trenować bez obaw o przeziębienie. Doskonałą alternatywą dla funkcyjnej odzieży sportowej są ubrania, wykonane z naturalnych materiałów. Ponadczasowa bawełna na siłownię sprawdzi się doskonale. 

Jakie kosmetyki, by uspokoić gruczoły potowe pod pachami?

Czy antyperspirant w kulce będzie odpowiedni na siłownię? Zdecydowanie tak. Jego niewielkie opakowane zmieści się w każdej torbie treningowej. Po całkowitym wchłonięciu się produktu skóra będzie sucha do kolejnej kąpieli. Niekoniecznie musisz to testować i lepiej weź prysznic od razu po ćwiczeniach, ale warto wiedzieć, że niektóre antyperspiranty dla mężczyzn działają aż do 96 godzin. Wybierz produkt o silnym działaniu, by nie zawiódł Cię przy żadnej serii treningowej. Podczas ćwiczeń siłowych warto stosować antyperspirant, który w przeciwieństwie do dezodorantu wyeliminuje problem potu pod pachami. Dezodorant działa delikatniej, nie reguluje potliwości pod pachami, jedynie wpływa na redukcję zapachu potu na skórze. 

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

O autorze