Co to jest blockchain?

Technologia blockchain (block – blok, chain – łańcuch) czyli najprościej rzecz ujmując: łańcuch bloków służących do gromadzenia, bezpiecznego przechowywania i w końcu przesyłania danych o transakcjach zawartych w internecie, które ułożone są w postaci następujących po sobie bloków informacji. Każdy z nich posiada końcową wartość poprzedniego, co umożliwia połączenia je w łańcuch. Blockchain składa się z dwóch grup uczestników. Pierwsza to strony operacji np. konsument. Druga grupa składa się z pozostałych uczestników w sieci p2p, którzy poświadczają wzajemnie dokonanie danej operacji. W łańcuchu średnio co 10 minut pojawia się nowy blok, w którym mogą być przesyłane informacje o różnych transakcjach, np. handlowych, kupnie lub sprzedaży walut, w tym kryptowalut, czyli walut elektronicznych.

Czy blockchain może zaistnieć w sporcie?

Jak najbardziej tak. Wiele dziedzin sportu już teraz wdraża tę technologię z myślą o najbliższej przyszłości. W dobie rozwijających się kryptowalut oraz możliwości połączenia ich ze światem sportu blockchain wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. 

Crowdfunding – czyli zbieranie środków na cele, które sportowcy chcą zrealizować jest jedną z możliwych zastosowań technologii blockchain. Sportowcy na dorobku, często borykający się z problemami finansowymi na starcie swojej kariery w ten sposób mogą prosić anonimowych darczyńców o wsparcie. Poprzez przesłanie tzw. donate’ów w blockchain nasze środki oraz dane są całkowicie bezpieczne. 

Wpływ kibica na rozwój klubu, bądź sportowca

Dzięki blockchain można zintegrować system, który będzie odpowiedzialny za decyzję jednostki na działanie ogółu. Kilka lat temu jeden z klubów niższej ligi w naszym kraju postawił na interakcję fana z zarządem drużyny piłkarskiej. Dzięki temu kibic mógł wpłynąć na decyzję co do ustalania składu oraz pozycji piłkarza na boisku. Wprowadzając blockchain w świat piłki kibic mógłby być nagradzany kryptowalutą za odpowiednie wybory. Kryptowalutę natomiast mógłby wymienić na bilety na dane wydarzenie, bądź wykorzystać na zakup gadżetu w sklepiku klubowym.

Obstawianie wyników sportowych

Już w tym momencie drużyny NBA prześcigają się w aplikacjach opartych na blockchain, które generują ruch w postaci typowania wyników ich drużyn. Takie zastostowanie technologii pozwala nagradzać najlepszych typerów nagrodami na specjalnie przygotowanych i utworzonych portfelach kryptowalut. Co prawda nie zbiera się na nich konkretnej waluty, lecz tokeny, jednak te później możemy spożytkować na nagrody zorganizowane przez klub.

Płatność za bilety oraz karnety na miejsca numerowane

Coraz więcej klubów wprowadza możliwość płacenia kryptowalutą za miejsce na stadionie. To innowacyjne rozwiązanie jest idealne dla młodszych kibiców obracających się w realiach bitcoina (do tego momentu ta kryptowaluta rządzi w tym temacie, cena za 1 bitcoina na ten moment to około 28 tyś zł). Wszystko oczywiście opiera się na technologii blockchain, która zapewnia ochronę danych i bezpieczeństwo transakcji.

Jak widać blockchain wchodzi w świat sportu drzwiami i oknami. Jeszcze kilka lat temu wydawałoby się to nie do pomyślenia, natomiast dziś jest rzeczą jak najbardziej normalną. Z niecierpliwością czekam na kolejne rozwiązania w tym aspekcie, gdyż możliwości są tu doprawdy nieograniczone.

Więcej artykułów związanych z kryptowalutami i technologią blockchain znajdziesz na kursy-walut.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *