Strefa Ruchu

Blog tematyczny o sporcie

Lifestyle

Kamizelki odblaskowe dla biegaczy

Kamizelki odblaskowe dla biegaczy

Bieganie to obecnie jedna z najbardziej popularnych form aktywności fizycznej. Do wzrostu popularności biegania bez wątpienia przyczyniła się pandemia, ponieważ zamknięte zostały obiekty sportowe takie jak siłownie, kluby fitness czy baseny. Na wzrost aktywności ruchowej Polaków wpływa również rosnąca świadomość dotycząca dbania o zdrowie i dobre samopoczucie. Obecnie biegają zarówno kobiety jak i mężczyźni w różnym wieku. To, co zachęca do biegania to fakt, że jest to sport całkowicie bezpłatny i uprawiany wyłącznie na świeżym powietrzu.

Bieganie i bezpieczeństwo

Bieganie na pewno jest sportem bardziej kontuzyjnym niż np. pływanie. Niemniej jednak okazuje się, że prawdziwe niebezpieczeństwo związane z bieganiem to otoczenie, głównie droga. Dotyczy to zwłaszcza słabo oświetlonych ulic, a najbardziej niebezpiecznym okresem jest okres jesienno-zimowy, kiedy wczesnym popołudniem zapada zmrok. Największa grupa biegaczy to osoby, które decydują się na płaskie powierzchnie i nie chcą biegać po górach. Wybierają więc ulice narażając się jednocześnie na potrącenie przez samochód. Najwięcej biegaczy jest wciąż w dużych aglomeracjach, więc bieganie po ulicach jest tutaj po prostu normą, dlatego należy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo w trakcie uprawiania tego sportu.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo podczas biegania?

Aby zwiększyć bezpieczeństwo podczas biegania warto zaopatrzyć się w kamizelkę odblaskową. To najskuteczniejszy sposób poprawy własnego bezpieczeństwa, gdyż odblaski są dostrzegane przez kierowcę samochodu z kilkudziesięciu metrów, co pozwala na wyhamowanie czy odpowiednie zmniejszenie prędkości. Niestety większość przypadków potrącenia pieszych czy biegaczy (również rowerzystów) wynika z tego, że zakładając ciemną odzież są całkowicie niewidzialni w ciemności (zwłaszcza w trakcie opadów deszczu lub pochmurnej pogody). Nawet jadący z przepisową prędkością kierowca nie będzie w stanie w takich warunkach, z odpowiednim wyprzedzeniem, zobaczyć zbliżającego się biegacza.

Zalety kamizelki odblaskowej

Kamizelka odblaskowa dzięki temu, że jest bardzo lekka nie powoduje dyskomfortu w trakcie biegania, można zaryzykować stwierdzenie, że jest praktycznie niewyczuwalna. Nie ogranicza ruchów i nie jest wyczuwalna jako dodatkowa, niepotrzebna warstwa odzieży. Najczęściej kamizelki odblaskowe do biegania są wykonane z wysokiej jakości poliestru fluorescencyjnego z dodatkowymi taśmami odblaskowymi. Są przewiewne i wykonane z siateczek o niezwykle małych oczkach, dzięki czemu w żaden sposób nie zakłócają ruchu. Ich bardzo niska gramatura pozwala na schowanie ich do kieszeni i stosowanie w trakcie różnych aktywności fizycznych (np. jazdy na rowerze). W sklepach sportowych znajdziemy modele damskie i męskie.

Czy warto zakładać kamizelkę odblaskową?

Bez wątpienia warto zaopatrzyć się w kamizelkę odblaskową, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Biegając stajemy się uczestnikami ruchu drogowego, więc w naszym interesie powinno leżeć to, aby po zakończonym treningu bezpiecznie wrócić do domu.

Udostępnij

O autorze