Strefa Ruchu

Blog tematyczny o sporcie

Sport

Jaki powinien być wymiar boiska do piłki nożnej?

Jaki powinien być wymiar boiska do piłki nożnej?

Piłka nożna to dyscyplina znana na całym świecie, cieszy się największą popularnością, a wielkie mistrzostwa i rozgrywki w lokalnych klubach niezmiennie przyciągają kibiców. Stale zmienia się też infrastruktura, a w polski krajobraz już na stałe wpisały się Orliki. Natomiast kluby dla dzieci i dorosłych to idealny sposób na spędzenie czasu wolnego, trening, a być może też docelowo karierę w branży. Warto pamiętać, że rozgrywki piłkarskie odbywają się zgodnie z rygorystycznie określonymi przepisami, które są regularnie aktualizowane. Kluczowym elementem każdego meczu piłkarskiego jest boisko, które musi spełniać precyzyjnie ustalone wymogi co do swoich rozmiarów.

Standardowe wymiary boiska

Historia piłki nożnej sięga XIX wieku i ma korzenie w Wielkiej Brytanii. Od tego czasu sława dyscypliny rozprzestrzeniła się na cały świat i obecnie football jest elementem sportowego krajobrazu na wielkich arenach i w małych miasteczkach. Warto też zwrócić uwagę, że mimo ewolucji przepisów i zasad gry jedno pozostało niezmienne – zielona murawa, na której piłkarze rywalizują. Bardzo ważnym aspektem jest sam wymiar boiska. Poza tym musi być ono starannie przygotowane, by samo widowisko było efektowne, a zawodnicy mogli wykazać się umiejętnościami.

Jak oznacza się pole bramkowe?

Boisko do piłki nożnej ma formę prostokątną, na której wyznaczone są wyraźne białe linie. Po obu stronach pola znajdują się bramki o wysokości 2,44 metra i szerokości 7,32 metra. Bezpośrednio przed nimi znajduje się pole karne, a na zewnątrz tego obszaru znajdują się charakterystyczne łuki. W odległości jedenastu metrów od bramek wyznacza się punkt do rzutów karnych. Na środku boiska znajduje się okrąg o promieniu 9,15 metra. W tym miejscu rozpoczyna się mecz piłki nożnej. Boisko posiada również cztery narożniki. Tu umieszcza się chorągiewki, a z tych miejsc przeprowadza się rzuty rożne.

Oficjalne wymiary boiska piłkarskiego wytycza się za pomocą białych linii bocznej i końcowej. Cały mecz musi odbywać się wewnątrz tych granic. Jeśli piłka przekroczy linię boczną, zawodnicy wykonują rzut z autu, a jeśli przekroczy linię końcową, to można wykonać rzut rożny lub wznowić grę od własnej bramki. Grubość białych linii wynosi 12 centymetrów. Poza tym stałego monitorowania wymaga stan murawy. Trawa musi być utrzymywana w doskonałej kondycji przez specjalistów, którzy przycinają i dbają o jej nawodnienie oraz stosują niezbędne substancje. Dla dzisiejszych drużyn futbolowych równa i odpowiednio przygotowana murawa to absolutna konieczność, aby mogły one zaprezentować pełnię swoich umiejętności.

Parametry boiska do piłki nożnej

Na przestrzeni lat mecze rozgrywano na arenach o zróżnicowanych wymiarach. Od 90 do 120 metrów długości i od 45 do 90 metrów szerokości – takie były typowe rozmiary boisk. Dopiero w 2008 roku postanowiono ujednolicić przepisy. Zgodnie z  nimi boisko piłkarskie powinno mieć 105 metrów długości i 68 metrów szerokości. Te standardy zostały również przyjęte przez Polski Związek Piłki Nożnej. Natomiast kluby z niższych lig mogą otrzymać zgodę na nieco odstępstwa od tych wymiarów, jeśli infrastruktura boiska nie pozwala na spełnienie dokładnych wymagań.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

O autorze