Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

W co warto zaopatrzyć profesjonalne studio fitness?

10 lutego 2020

Gdy decydujemy się na założenie i otwarcie profesjonalnego studia fitnessowego, musimy wziąć pod uwagę różnorakie czynniki. Dbamy o kwestię rejestracji działalności gospodarczej, sprawdzamy możliwości lokalowe i dostosowujemy je do wymogów sanitarno-higienicznych, jak i tych dotyczących bezpieczeństwa, a także szukamy wykwalifikowanej kadry. Kiedy sprostaliśmy wszystkim tym wymaganiom, przed nami kolejny etap: wybór odpowiedniego wyposażenia. Bogactwo artykułów na rynku akcesoriów sportowych może przytłaczać, dlatego w tym artykule radzimy, jaki sprzęt fitness wybrać – zapraszamy do lektury.

Spełnienie podstawowych wymogów

Musimy wyposażyć różne pomieszczenia studia fitness. Niezbędna jest szatnia, do której dobieramy szafki i ławki. Każda szatnia powinna mieć pomieszczenie sanitarne, warto również zapewnić ćwiczącym możliwość prysznica po ćwiczeniach, dlatego nie możemy pominąć wyboru odpowiedniej liczby natrysków, a konkretnie minimum 1 natrysku na 10 osób ćwiczących. Kolejną podstawową kwestią jest organizacja pomieszczenia socjalnego dla trenerek, trenerów i innych pracowników studia fitness – wypoczęta kadra to większa efektywność pracy. 

Musimy również zaplanować rozstawienie sprzętu – a w szczególności ciężarów – tak, aby ich układ na terenie studia był bezpieczny dla osób ćwiczących. Warto również pomyśleć o maszynach vendingowych lub stanowisku, gdzie goście mogą kupić zdrowe przekąski, napoje izotoniczne czy odżywki.

Jeżeli Twoje studio spełnia podstawowe wymogi BHP i sanitarne, możesz przejść do najciekawszego etapu wyposażania studia, czyli wyboru sprzętu fitness.

Określenie profilu studia fitness

Po pierwsze, musisz określić charakter zakładanego przez Ciebie studia. Czy chcesz zaproponować klientom bogatą ofertę zajęć? A może stawiasz głównie na maszyny samoobsługowe? Jeżeli w studiu dostępne są różne zajęcia, jaka będzie maksymalna liczba osób w każdej grupie? Odpowiedzi na te pytania sprawią, że możesz dobrze wyposażyć studio fitness.

Oto propozycje konkretnego wyposażenia według rodzaju aktywności fizycznej i dziedziny sportowej:

  1. Trening siłowy z wykorzystaniem ciężarów – jak wskazuje nazwa, w tej kategorii wybieramy wszelakie ciężary, czyli sztangi, hantle, talerze, ale także powracające do fitnessowych łask kettlebells. Powinniśmy zainwestować w szeroki zakres ciężarów, aby umożliwić ich wykorzystanie zarówno osobom początkującym, jak i tym na poziomie zaawansowanym. Dzięki różnorodności ciężarów osoba ćwicząca będzie mogła także zwiększać je zależnie od potrzeb. Z kolei różnice wynikające z kształtu danego ciężaru pozwolą dobrać je tak, aby można wygodnie chwycić czy umiejscowić je w odniesieniu do danego rodzaju ćwiczeń, co dodatkowo gwarantuje bezpieczeństwo klientom studia. Pamiętaj, że do treningu z wykorzystaniem ciężarów niezbędne będą także ławki.
  2. Trening cardio – wciąż jeden z najpopularniejszych rodzajów aktywności fizycznej. W dobrze wyposażonym studiu fitness nie może zabraknąć tak istotnych sprzętów jak bieżnie, wioślarze i rowery stacjonarne. Dobra bieżnia powinna pozwalać osobie ćwiczącej na dopasowanie tempa, dystansu czy interwałów do indywidualnych potrzeb, dlatego wybierając ten rodzaj profesjonalnego sprzętu do ćwiczeń zwróć uwagę na zróżnicowanie ustawień i programowania bieżni. Warto również zainteresować się ergometrami wioślarskimi i narciarskimi. Pamiętaj, że warunki do cardio muszą gwarantować bezpieczne wykonywanie ćwiczeń, dlatego dobranie maty podstawy wolnostojącej jest niezbędne. 
  3. Trening funkcjonalny – czyli trening, w którym kładziemy nacisk na wzmacnianie mięśni i zwiększanie wytrzymałości, jednak bez zwiększania samej masy mięśniowej. Ponieważ w treningu funkcjonalnym mamy naśladować ruchy wykonywane przy różnych czynnościach życia codziennego jak wchodzenie po schodach lub sięganie po przedmioty, potrzebujemy akcesoriów, które pozwolą imitować ten ruch w szybszym tempie. Do treningu funkcjonalnego przydadzą się drabinki, płotki, liny treningowe, a także maty treningowe. 
  4. Joga i pilates – najbardziej zaawansowani do sesji jogi lub pilatesu potrzebują wyłącznie maty do ćwiczeń. Jednak aby ułatwić sesje osobom początkującym, średniozaawansowanym, czy takim, które chcą modyfikować ćwiczenia z powodu kontuzji, przydadzą się konkretne akcesoria. 

Proponujemy wybór kostek do jogi, a także specjalnych pasków do kontrolowanego rozciągania ciała i wałków. Kostki mogą być wykonane z pianki, korka lub drewna. Te ostatnie są najbardziej wytrzymałe i odporne na zniszczenia, dlatego doskonale sprawdzą się w studiu fitness. Do pilatesu dodatkowo sprawdzą się specjalne obręcze, które służą do zwiększania intensywności ćwiczenia konkretnej partii ciała. 

Profesjonalny sprzęt do ćwiczeń to nie tylko maszyny i narzędzia

Równie istotne są drobniejsze akcesoria. Pomagają one stawiać sobie nowe wyzwania i zwiększać poziom trudności ćwiczeń, a także wykonywać dane ćwiczenie w sposób poprawny, aby nie ryzykować kontuzji. W tej kategorii muszą znaleźć się piłki dmuchane i lekarskie, bandy, wałki czy zaciski. Wybór najbardziej odpowiednich akcesoriów zależy od potrzeb Twoich klientów. 

zakłady sportowe

Strefa Ruchu

Nasz zespół specjalistów dzieli się profesjonalną wiedzą z zakresu siłowni, lifestyle'u i sportu. Doradzamy w kwestiach treningowych, zdrowego odżywiania oraz utrzymania aktywnego trybu życia. Nasi eksperci to doświadczeni trenerzy, dietetycy i sportowcy, którzy dostarczają wartościowych porad i motywacji. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu, nasi czytelnicy mogą skutecznie osiągać swoje cele i cieszyć się zdrowym, aktywnym życiem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

zespoły piłki nożnej
Jak wymienić olej silnikowy
Carlos Sainz

Jesteś zainteresowany reklamą?