Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Jaki orbitrek kupić do domu?

21 stycznia 2021 orbitrek

Orbitrek to urządzenie bardzo przydatne dla osób, które swój trening biegowy lub ten wykonywany na siłowni chcą rozbudować o regularne ćwiczenia w domu. Ten sprzęt świetnie sprawdza się w przypadku osób, które nie lubią ćwiczyć na zewnątrz jesienią i zimą, a także osób starszych czy rekonwalescentów, którzy w bezpiecznym środowisku domowym chcą zadbać o lepszą kondycję. 

Podstawowe kryterium wyboru – kto będzie ćwiczył na orbitreku?

 Jaki orbitrek wybrać? Co oceniać?

Ciekawe funkcjonalności, na które warto zwrócić uwagę

Podstawowe kryterium wyboru – kto będzie ćwiczył na orbitreku?

Orbitrek to inaczej trenażer eliptyczny. Urządzenie to łączy w sobie funkcjonalności steppera, roweru treningowego oraz bieżni. Urządzenie to spotkać można w obiektach komercyjnych, siłownia, strefach SPA, bez problemu jednak nieco mniej rozbudowaną wersję można kupić także do domu. Ćwiczenia eliptyczne, które w zależności od wybranego przez ciebie rozwiązania, mogą przypominać bardziej szybkie chód, bieg albo wspinaczkę, sprawdzają się jako ćwiczenia ogólnorozwojowe, pozwalające na poprawę kondycji organizmu. Regularne ćwiczenia na orbitreku to także świetny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Ogromnym atutem tego urządzenia jest odciążenie stawów podczas ćwiczeń. Z tego też względu chętnie korzystają z niego osoby starsze, z problemami natury reumatologicznej, a także rekonwalescenci wracający do zdrowia po różnego rodzaju urazach. 

Właśnie ta różnorodność potencjalnych użytkowników orbitreka powinna być punktem wyjścia przy przeglądzie dostępnych na rynku modeli. Zanim zaczniesz się zastanawiać, który orbitrek kupić, ustal kto może chcieć skorzystać w domu z takiego sprzętu, jaką budowę i wagę mają domownicy. Chodzi przede wszystkim o nośność urządzenia. Większość urządzeń dopuszcza wagę do 100 kg. Na rynku dostępne są jednak bardziej zaawansowane urządzenia o nośności do 150 lub nawet 200 kg. Znaczenie przy wyborze orbitreka będzie miał także wzrost osoby ćwiczącej, przekładający się na tzw. Q Factor. Chodzi o dobranie sprzętu, którego budowa zakłada komfortową dla użytkownika odległość między pedałami orbitreka. Ma to znaczenie przede wszystkim przy osobach niższych, a także tych z nie w pełni sprawnymi stawami biodrowymi lub kolanowymi.

Jaki orbitrek wybrać? Co oceniać?

Podstawowym elementem budowy orbitreka jest koło zamachowe. Warto zwrócić w tym kontekście uwagę na co najmniej trzy elementy:

  • ciężar koła – im większy ciężar, tym możliwość większego zróżnicowania stopnia oporu, skala możliwości jest znacznie większa, niż przy lżejszym kole.
  • rodzaj oporu – do wyboru masz koła mechaniczne (coraz rzadziej jednak spotykane), magnetyczne (z regulacją manualną lub elektroniczną) oraz elektromagnetyczne (z regulacją elektroniczną).  
  • system regulacji oporu – pokrętła (w modelach tańszych i prostszych w budowie), panel z przyciskami (gwarantującymi bardziej dokładną parametryzacja oporu). 

Warto zwrócić uwagę także na samą konstrukcję orbitreka. Powinien być to sprzęt wykonany solidnie, z mocnych i trwałych materiałów. Ma to ogromne znaczenie szczególnie przy osobach, które mają sporą nadwagę, a także tych, które planują intensywnie korzystać z orbitreka. Im lepsze materiały, wyższa nośność i solidniejsza konstrukcja, tym wyższa żywotność sprzętu.  

Ciekawe funkcjonalności, na które warto zwrócić uwagę

Nowoczesne orbitreki mają naprawdę wiele ciekawych funkcjonalności. Oczywiście nie każdy musi od razu kupować najbardziej zaawansowany sprzęt, natomiast warto wiedzieć, że możesz wybrać model z:

  • pomiarem pulsu – opcja bardzo popularna, funkcja realizowana za pomocą sensorów dotykowych;
  • HRD – kontrola pracy serca i dostosowanie pracy urządzenia do ustalonego przez użytkownika maksymalnego tętna; program wykrywając zbyt wysokie tętno automatycznie obniża poziom trudności wykonywanych ćwiczeń (np. przez zmniejszenie oporu);
  • Body FAT – badanie poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie (świetne rozwiązanie w okresie diety, treningu i potrzebie kontroli własnych wyników).
zakłady sportowe

Strefa Ruchu

Nasz zespół specjalistów dzieli się profesjonalną wiedzą z zakresu siłowni, lifestyle'u i sportu. Doradzamy w kwestiach treningowych, zdrowego odżywiania oraz utrzymania aktywnego trybu życia. Nasi eksperci to doświadczeni trenerzy, dietetycy i sportowcy, którzy dostarczają wartościowych porad i motywacji. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu, nasi czytelnicy mogą skutecznie osiągać swoje cele i cieszyć się zdrowym, aktywnym życiem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

zespoły piłki nożnej
Jak wymienić olej silnikowy
Carlos Sainz

Jesteś zainteresowany reklamą?