Strefa Ruchu

Blog tematyczny o sporcie

Sport

Wpływ odzieży kompresyjnej na mięśnie – mechanizm działania

Wpływ odzieży kompresyjnej na mięśnie – mechanizm działania

Współczesny miłośnik sportu może wybierać spośród dziesiątek różnorodnych produktów, które mają wspomagać jego codzienne wysiłki treningowe, jednocześnie gwarantując mu maksimum komfortu podczas wzmożonego wysiłku fizycznego. Doskonałym przykładem tego typu produktów jest odzież kompresyjna, która wspomaga naturalną pracę mięśni, zwiększając efektywność ich działania, chroniąc je przed mikrourazami i skracając czas potrzebny do ich pełnej regeneracji.

Odzież kompresyjna – co to takiego?

To specyficzny rodzaj odzieży sportowej wyprodukowanej ze specyficznego rodzaju tkanin kompresyjnych, czyli tkanin charakteryzujących się dużą elastycznością i doskonałymi właściwościami termoregulacyjnymi. Odzież kompresyjna to odzież typu dopasowanego, która całą swoją powierzchnią przylega do ciała sportowca, uciskając wybrane grupy mięśni. W przypadku spodenek kompresyjnych uciskane są przede wszystkim największe mięśnie nóg – mięśnie ud i podudzi. W przypadku koszulek kompresyjnych uciskane są mięśnie ramion, pleców, klatki piersiowej i brzucha. Dzięki uciskowi poprawia się krążenie krwi, mięśnie stają się lepiej dotlenione, co przekłada się na większą sprawność ich działania.

Na czym polega działanie odzieży kompresyjnej?

Odzież uciskająca wybrane grupy mięśniowe sprawia, że poprawia się ich ukrwienie. Więcej krwi przepływającej przez mięśnie to ich lepsze dotlenienie, dzięki czemu mogą one pracować z większą efektywnością w dłuższej perspektywie czasu. Osoba uprawiająca sport wolniej się męczy i przez dłuższy czas może trenować z maksymalną efektywnością. Lepsze krążenie krwi to także skuteczniejsze odprowadzanie naturalnych produktów przemiany materii z komórek mięśniowych, co pozwala ograniczać zjawisko bolesnych zakwasów w mięśniach. Poza tym, dzięki idealnemu dopasowaniu do anatomicznej budowy ludzkiego ciała, odzież kompresyjna przytrzymując mięśnie w ich wyjściowej, naturalnej pozycji, chroni je przed mikrourazami. Mniejsza liczba wstrząsów i drgań to mniej mikrourazów mięśni i szybsza regeneracja po wysiłku fizycznym. Nowoczesna odzież kompresyjna to także odzież o doskonałych właściwościach termoregulacyjnych. Specjalna struktura materiału zapobiega zatrzymywaniu wilgoci, która w skuteczny sposób odprowadzana jest z powierzchni skóry na zewnątrz materiału, co przekłada się na większy komfort treningu o każdej porze roku.

Odzież kompresyjna to doskonały wybór dla każdego sportowca, zwłaszcza dla triathlonistów, osób uprawiających biegi przełajowe i biegających na długich dystansach. Dowiedź się więcej o odzieży kompresyjnej na Tricentre.pl.

Udostępnij

O autorze