Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak odpowiednio przygotować się do treningu?

21 grudnia 2018 co robić przed treningiem?


Wiele osób, szczególnie tych, które dopiero pierwszy raz zaczynają swoją przygodę z ćwiczeniami zastanawia się nad tym, jak się przygotować do treningu, aby był on jak najbardziej efektywny, a jego wyniki były jak najbardziej satysfakcjonujące. Jeśli chodzi o spożywanie posiłków, to zasady są różne (choć wiele mają ze sobą wspólnego) w zależności od tego, na jakiej uprawianie dyscypliny sportu się zdecydujemy. Niezależnie jednak od rodzaju aktywności, przed rozpoczęciem ćwiczeń należy przede wszystkim postawić na te posiłki, które charakteryzują się stosunkowo niskim indeksem glikemicznym. To idealny sposób na dostarczenie organizmowi odpowiednie dawki energii do przeprowadzenia efektywnego treningu. Co robić po treningu, a właściwie co jeść, aby efekty wysiłku nie zostały zaprzepaszczone? W tym przypadku sięgnąć należy przede wszystkim po łatwo przyswajalne węglowodany i chude białko. Tylko te składniki są w stanie szybko uzupełnić niedobory glikogenu w mięśniach, znacząco przy tym przyspieszając ich regenerację.

Co jeść przed treningiem

Jak już zostało wspomniane, przed treningiem najlepiej spożywać jedynie tylko te posiłki, które charakteryzują się niskim glikemicznym indeksem. Spożycie takich produktów pozwoli zapobiec huśtawce glikemicznej, czyli gwałtownemu skokowi poziomu cukru we krwi, a potem równie nagłego jego spadku. Taki stan rzeczy nie tylko mógłby zaprzepaścić efekty treningu, ale również powoduje bardzo złe samopoczucie, dotyczące nie tylko pojawienia się ogromnego uczucia znużenia.

Zrównoważona dieta przed treningiem

W przypadku, gdy nasze treningi odbywają się przede wszystkim rano, wówczas nasze śniadanie powinno opierać się przede wszystkim na węglowodanach, zarówno w formie tych złożonych, jak i prostych. Dzięki węglowodanom złożonym organizm otrzymuje bardzo solidną dawkę energii, pozwalająca nie tylko na odbycie efektywnego treningu, ale również na funkcjonowanie przez cały dzień. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że są znacznie wolniej trawione przez ludzi układ pokarmowy niż jakiekolwiek inne składniki. Jeśli chodzi o cukry proste, to nie powinny stanowić one więcej niż 10% objętości całego posiłku. Według specjalistów bowiem tylko tyle wystarczy, aby pobudzić mózg do działania, myślenia i koncentracji. Ponadto w porannych posiłkach przed treningiem nie ma miejsca na zbyt dużą ilość błonnika czy tłuszczów. Najlepiej spożywać posiłki złożone ze składników dobrze przez nasz organizm znanych i w zupełności przez niego tolerowanych. Dobrym pomysłem na przed treningowe śniadanie może być kubek jogurtu naturalnego z dodatkiem orzechów (włoskich, laskowych, nerkowca czy pistacji). Śniadanie jest bardzo lekkie, a przy tym cechuje się bardzo niskim indeksem glikemicznym.

Licz kalorie przed treningiem

Jeżeli nasz trening obywa się w godzinach popołudniowych należy mieć na uwadze to, że nasz organizm już otrzymał stosowną dawkę węglowodanów, zatem przed treningiem po południu nie będzie potrzebował już ich w zbyt dużej ilości. Posiłek spożyty przed popołudniowym treningiem także powinien być mniej kaloryczny niż śniadanie.

Najróżniejsze dyscypliny sportowe

Strefa Ruchu

Nasz zespół specjalistów dzieli się profesjonalną wiedzą z zakresu siłowni, lifestyle'u i sportu. Doradzamy w kwestiach treningowych, zdrowego odżywiania oraz utrzymania aktywnego trybu życia. Nasi eksperci to doświadczeni trenerzy, dietetycy i sportowcy, którzy dostarczają wartościowych porad i motywacji. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu, nasi czytelnicy mogą skutecznie osiągać swoje cele i cieszyć się zdrowym, aktywnym życiem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

euro 2024
Substancje adaptogenne
koszulki termoaktywne

Jesteś zainteresowany reklamą?