Strefa Ruchu

Blog tematyczny o sporcie

LifestyleSiłownia

Jak zachowywać się po treningu, by nie zniweczyć wysiłku?

Jak zachowywać się po treningu, by nie zniweczyć wysiłku?

Każdy, kto od jakiegoś czasu regularnie ćwiczy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak się przygotować do treningu, aby w czasie jego trwania możliwe było osiągnięcie jak najbardziej optymalnych efektów. Jednak nie każdy wie, co robić po treningu, aby wysiłek włożony w jego wykonanie nie poszedł na marne, a przyniósł widoczne efekty. Odpowiednia dieta oraz ćwiczenia rozciągające to coś, o czym należy koniecznie pamiętać.

Jaki posiłek po treningu?

O ile przed pójściem na trening warto zadbać o to, aby spożywany posiłek był możliwie jak najbogatszy w węglowodany (najlepiej bu było, gdyby były to węglowodany złożone, które dostarczając zdecydowanie największa dawek energii, uwalnianą bardzo powoli – ze względu na znacznie dłuższy czas trawienia tych składników). W diecie osoby ćwiczącej nie może nigdy zabraknąć również białka, które jest składnikiem absolutnie niezbędnym do odbudowy i regeneracji naruszonych w czasie ćwiczeń mięśni. Zarówno dużą dawkę węglowodanów, jak i białka można znaleźć w produktach takich jak kefir (bogactwo białka), banany (bogactwo najwyższej jakości węglowodanów), jajka (zawierające bardzo łatwo przyswajalne białko) czy komosę ryżową (która zawiera zdecydowanie więcej błonnika i białka niż tradycyjny ryż).

Suplementy diety po treningu

Osoby ćwiczące regularnie zastanawiają się również nad tym, czy po zakończeniu każdego treningu powinny przyjmować wszelkiego rodzaju suplementy diety oparte na białku najlepszej jakości, które ponadto jest bardzo łatwo przyswajalne. Otóż warto sięgać po takie suplementy, ale tylko te najwyższej jakości. Organizm znacznie szybciej się zregeneruje nawet po najcięższym treningu, jeśli dostarczona zostanie mu odpowiednia ilość bardzo wartościowego i łatwo przyswajalnego białka. Jeszcze kilka lat remu białkowe preparaty stosowali niemal wyłącznie zawodowi sportowcy, dziś między innymi ze względu na ich szeroką dostępność po białkowe suplementy sięgają również osoby, które ćwiczą amatorsko na celu mając jedynie wyrzeźbienie i odpowiednie ukształtowanie własnego ciała. Najlepiej białko przyjmować przed upływem dwóch godzin od zakończenia treningu. Co ważne białko może zostać dostarczone w postaci suplementu lub wysoko wartościowego posiłku, zawierającego mnóstwo składników bogatych w łatwo przyswajalne białko.Choć suplementacja po treningu z całą pewnością jest rozwiązaniem bardzo korzystnym, to jednak oczywiście z suplementacją taką nie należy przesadzać. Przyjmuje się zasadę mówiącą o tym, że organizm nie powinien otrzymywać więcej niż 2 gram białka przypadających na kilogram masy ciała.

Picie alkoholu po treningu

Kwestią sporną często staje się picie alkoholu po treningu. Tak naprawdę warto jednak zrezygnować ze spożywania wysokoprocentowych trunków przede wszystkim dlatego, że nie wpływają one zbyt korzystnie na procesy anaboliczne, a co za tym idzie po spożyciu alkoholowych trunków organizm znacznie wolniej poddaje się regeneracji, co także może niekorzystnie wpływać na efekty wysiłku włożonego w trening.Zbyt duża ilość spożywanego alkoholu nigdy nie będzie sprzyjała staraniom o uzyskanie wymarzonej sylwetki.

Udostępnij

O autorze