Olej konopny jest produktem, który może dostępny jest w sklepach spożywczych, a także w punktach sprzedających zdrową żywność. Najpopularniejszym preparatem jest olej CBD. Charakteryzuje się on największymi właściwościami o charakterze zdrowotnym. Z powodzeniem wspomaga funkcjonowanie organizmu człowieka. Ma również zastosowanie w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji ciała. Jakie dotyczące tego oleju są istotne?
Jakie właściwości lecznicze ma olej konopny?
Największym zakresem właściwości leczniczych może wykazać się olej konopny CBD. Określany jest także jako kannabbidiol. Jest to zatem jeden z sześćdziesięciu ekstraktów dostępnych w konopiach. Podkreślić należy fakt, że nie ma on charakteru psychoaktywnego, w przeciwieństwie do oleju THC. W związku z tym jest to wyrób bezpieczny. Co więcej olej konopny może pochwalić się wieloma właściwościami zdrowotnymi. Istotne jest to, że prawie w ogóle nie ma skutków ubocznych.
Olej konopny charakteryzuje się bogactwem składników odżywczych. W produkcie można znaleźć między innymi idealnie zachowane proporcje nienasyconych kwasów tłuszczowych, a więc omega-3 oraz omega-6. W oleju znajdują się witaminy młodości, w postaci witamin A oraz E. Pierwsza z wymienionych przyczynia się do wspierania pracy układu odpornościowego i ma także aktywność przeciwzapalną. W olej występuje również bogactwo witamin z grupy B i K. Znaleźć można w nim również minerały cynk, magnez oraz wapń.
Zawartość określonych składników pozwala na wzmocnienie flory bakteryjnej jelit. Wykazuje bardzo dobre działanie w przeciwdziałaniu miażdżycy. Dobrze sprawdza się u osób, które chorują na serce. Przyczynia się do zmniejszania poziomu złego cholesterolu.
Wykazuje on również aktywność przeciwzapalną, przeciwnowotworową, przeciwwymiotną. Najbardziej jednak produkt polecany jest osobom, które cierpią na różnego rodzaju nieprawidłowości o charakterze psychicznym, gdyż olej konopny charakteryzuje się właściwościami antypsychotycznymi. Przyczynia się do ograniczenia zaburzeń neurodegeneracyjnych, zmniejsza stany lękowe, a więc doprowadza do uspokojenia całego organizmu. Osoby cierpiące na stwardnienie rozsiane zażywają produkt ze względu na jego działanie przeciwbólowe. Olej łagodzi dolegliwości bólowe stawów oraz bóle mięśni.
Stosowanie oleju konopnego w kosmetyce pozwala na skuteczne nawilżenie skóry. Produkt bardzo szybko się wchłania. Istotny jest także fakt, że nie pozostawia on uczucia lepkości. Można go stosować bezpośrednio na skórę bądź jako dodatek do preparatów kosmetycznych. Skutecznie przyczynia się do zmniejszania przebarwień, bardzo dobrze wyrównuje koloryt skóry. Doprowadza do łagodzenia stanów zapalnych przy łuszczycy, egzemie, czy też z atopowym zapaleniu skóry.
Co o oleju konopnym myślą konsumenci?
Konopie indyjskie nie jest dobrze przyjmowane wśród Polaków. Wiele osób jest przekonanych, że olej ten charakteryzuje się taką samą aktywnością, jak marihuana. Jednakże takie stwierdzenie nie jest prawdziwe. Produkt ten nie przyczynia się do powstawania halucynacji. Uzyskiwany jest z konopi siewnych uzyskiwanych z upraw kontrolowanych. Przed wypuszczeniem do obrotu podlega on kontroli i jest badany pod względem zawartości. W związku z tym olej konopny może być nabywany bez recepty. Co więcej, można go kupić w sklepach ze zdrową żywnością.
Biorąc pod uwagę opinie ludzi, najlepiej sprawdza się przy problemach z bezsennością i leczenia nerwic. Ma lepsze działanie niż preparaty uspokajające.
Jakie wymienia się przeciwwskazania oraz środki ostrożności w przypadku oleju konopnego?
Podstawowe przeciwwskazania dotyczące stosowania oleju konopnego dotyczą choroby wieńcowej oraz zmniejszonej krzepliwości krwi. Może on także przyczyniać się do hamowania wytwarzania płytek krwi. Powoduje to wpływ na krzepliwość. Dlatego mimo pozytywnych właściwości koniecznie trzeba zachować umiarkowanie w stosowaniu oleju konopnego. Spożycie produktu w nadmiernej ilości może przyczynić się do powstania biegunki, kurczów brzucha, a także zmniejszenia masy ciała.