Coraz częściej w fitness clubach możemy spotkać platformy do ćwiczenia równowagi, które zazwyczaj znane są pod angielską nazwą balance board. To proste i wielofunkcyjne urządzenie to nic innego niż forma równoważni składająca się dwóch elementów: okrągłego wałka i deski. Balance board jest uniwersalnym narzędziem, na którym można ćwiczyć zarówno samo utrzymywanie się na desce, tak, żeby krawędzie balance boardu nie dotykały ziemi, jak i cyrkowe ewolucje np.: utrzymywanie się na rękach trzymając nogi w powietrzu. Balance board jest uważany za doskonałe, dostępne przez cały rok narzędzie treningowe między innymi dla wszystkich osób uprawiających sporty deskowe: longboardzistów, surferów, snowboarderów, kitesurferów. Fani jazdy na longboardzie mogą przygotować się do sezonu podczas zimy, a pasjonaci snowboardu, analogicznie poćwiczą równowagę na balance boardzie latem.
Balance board – trening podstawowy
Trening na balance boardzie składa się z następujących po sobie etapów, różniących się stopniem trudności ćwiczenia. Nie dasz rady zacząć od najtrudniejszych ewolucji, jeśli nie opanujesz najważniejszych podstaw. Na początek proponujemy rozgrzewkę i rozciąganie ciała, po to, by je uelastycznić i zminimalizować ryzyko kontuzji. Jeśli jesteś gotów, śmiało zaczynamy. Twoje zadanie na start to wejść na balance board i utrzymać jak najdłużej równowagę. Na początku nie jest to wcale łatwe. Jeśli już potrafisz utrzymać równowagę przez kilkanaście sekund, możesz przejść do drugiej figury, czyli przysiadu. Stojąc na balance boardzie powoli ukucnij i wyciągnij przed siebie obie ręce. Teraz wstań. Udało się? Świetnie! Następnie spróbuj przenosić ciężar swojego ciała z nogi na nogę, jednocześnie prostując nogę nieobciążoną. Doświadczysz czegoś w rodzaju bujania lub huśtania.
Trudniejsze figury na balance boardzie
Spróbuj teraz czegoś trudniejszego. Stojąc na balance boardzie na ugiętych nogach, dotknij rękoma kolan, następnie oderwij jedną rękę od kolana i wyciągnij do tyłu, potem powoli zmień ręce. Powtórz ćwiczenie kilka razy, następnie zrób przysiad i dotknij wałka od balance boardu z przodu. Analogicznie możesz dotykać różnych fragmentów balance boarda z przodu i z tyłu, a żeby zwiększyć poziom trudności, możesz robić to samo, krzyżując ręce. Za tobą ćwiczenia wykonywane w pozycji stojącej z ciałem zwróconym w poprzek deski. Teraz spróbuj tych samych pozycji obracając się o 90 stopni. Ciężar ciała oprzyj na nodze, którą masz z przodu, kilkukrotnie powtórz ćwiczenie zmieniając nogi. Teraz naprawdę coś dla zaawansowanych. Przysiad na jednej nodze wzdłuż balance boarda. Jeśli doszedłeś do tego momentu, twoja umiejętność utrzymywania równowagi jest już na bardzo wysokim poziomie. Teraz relaks — skrzyżuj nogi, stojąc w tej trudniejszej pozycji, czyli układając oś ciała wzdłuż balance boarda. Prawda, że masz niewielkie możliwości ruchu? Każde minimalne wychylenie ciała może spowodować zachwianie. Spróbuj teraz zamienić nogi. Poza równowagą ćwicząc na balance boardzie miałeś możliwość poćwiczyć swoją koncentrację oraz rzadko używane partie mięśni.
Balance board w popularnych ćwiczeniach
Na koniec treningu możesz wykorzystać swój balance board do wykonywania popularnych ćwiczeń w pozycji leżącej, takich jak „deska” – czyli, utrzymywanie równowagi trzymając rękami balance board, a stopy trzymając na podłodze i ”pompki”, czyli opuszczanie i podnoszenie ciała w pozycji deski, trzymając rękami platformę. Z pomocą balance boardu można zwiększyć poziom trudności zwykłych „brzuszków”.
Balance Board — praktyczne i ekologiczne narzędzie do treningu
Balance board niewątpliwe ma szanse stać się przebojem fitness klubów i siłowni jako prosty przyrząd angażujący mięśnie całego ciała i dodatkowo wyjątkowo rozwijający równowagę. Jest to też jedno z niewielu urządzeń, które może być wykonane w całości z ekologicznego drewna, jak pokazuje przykład marki WOJTEK OnBoardTools. Zajmuje niewiele miejsca i łatwo go zabrać ze sobą np. w wakacyjną podróż. Kto wie, może czyjaś „zajawka” do prostych ćwiczeń na balance boardzie, stanie się wstępem do nauki ewolucji cyrkowych na mistrzowskim poziomie.