Treningi fitness to bez wątpienia angażujące czas i energię zajęcie, ale pasjonaci wiedzą, że praca w nie włożona owocuje korzyściami w zakresie zdrowia, formy fizycznej, jak i równowagi umysłu i ciała. Jednak poświęcanie wielu godzin tygodniowo na aktywności sportowe jest trudne do pogodzenia z pracą na etacie.
Dlatego nie można się dziwić, że amatorzy fitness coraz częściej decydują się na karierę zawodową opartą na sprawności i zdobytym doświadczeniu, jaką jest zawód instruktora tych sportów. Możliwość połączenia pasji i możliwości zarabiania pieniędzy wydaje się ideałem, do którego warto dążyć.
Ale prowadzenie biznesu to więcej, niż tylko gruntowna znajomość danej dziedziny, a praca na obszarze sportu nie jest tu wyjątkiem. Bycie dobrym w fitness nie przekłada się automatycznie na umiejętność trenowania innych. A więc – jak zostać instruktorem fitness? Oto garść użytecznych wskazówek.
Jak zacząć zdobywać pozycję w zawodzie?
Umiejętności sportowe i sprawność fizyczna na wysokim poziomie to cechy, bez których żaden instruktor fitness nie może się obejść. Nie są to jednak cechy mało popularne. Jak zatem sprawić, by klienci wybierali pracę właśnie z Tobą?
Pierwszym krokiem będzie zdobycie uprawnień, które zarówno podniosą Twoje umiejętności, jak i wartość Twoich usług w oczach klientów. Nie jest to konieczne ze względów prawnych – w 2013 roku nastąpiła ustawowa deregulacja wielu zawodów, w tym instruktora i trenera, a nawet bez niej trenerzy personalni nie podlegali pod poprzednio obowiązujące przepisy.
Nie zmienia to faktu, że osoby, które mogą się pochwalić odpowiednimi certyfikatami, znajdują się w lepszej pozycji na rynku pracy. Dlatego wybierz jedną ze szkół, oferujących kursy dla instruktorów fitness, i poświęć kilka miesięcy na formalne przeszkolenie.
Nawet, jeśli wydaje Ci się, że o fitnessie wiesz wszystko, taki kurs może nauczyć Cię podstaw komunikacji z klientem, a przede wszystkim – jak skutecznie i sprawnie przekazywać wiedzę. Uczenie innych jest sztuką samą w sobie – jeśli nie dasz sobie czasu na zrozumienie, na czym polega, klienci nie zagrzeją u Ciebie długo miejsca.
Jakie cechy są najważniejsze u instruktora?
Jesteś w doskonałej formie, a Twoja wydolność aerobowa prezentuje się imponująco? Świetnie – niewiele osób będzie chciało pracować z trenerem, który nie potrafi we własnym życiu zastosować tego, czego uczy innych. To jednak dopiero początek.
Dobry instruktor musi zaznajomić się z psychologią człowieka na podstawie źródeł poważniejszych, niż popularne opracowania w internecie. Aby zrozumieć, dlaczego w jednej sytuacji warto kogoś nakłonić do podjęcia większego wysiłku, a w drugiej, pozornie identycznej, lepiej odpuścić, trzeba wiedzy z zakresu motywacji, pragnień i potrzeb, jakie mają ludzie. Niezbędna jest też potężna doza empatii. Jeśli nie będziesz umiał wejść „w skórę” innej osoby i dostrzec, dlaczego dokonuje niezrozumiałych dla Ciebie wyborów, rozczarowany klient straci do Ciebie zaufanie.
Absolutną podstawą jest tu doskonała znajomość anatomii i fizjologii człowieka. Nie wystarczy, że wiesz, jak szybko traci się na wadze przy 4 godzinach pilates tygodniowo – musisz umieć wytłumaczyć klientom, w jaki sposób zachodzi ten proces. Wiedza z zakresu dietetyki jest również konieczna, jeśli chcesz pomóc innym osiągnąć trwałe rezultaty nie tylko w zakresie modyfikacji sylwetki, ale i trwałej zmiany niekorzystnych nawyków.
Trafisz do szerszego grona odbiorców, jeśli podczas swoich szkoleń zdecydujesz się na zrobienie kursów z zakresu trenowania osób w różnych sytuacjach życiowych – nie tylko młodych i zdrowych, ale też tych z chorym kręgosłupem, chorobami przewlekłymi i różnymi rodzajami niepełnosprawności.
Czy warto spróbować bycia instruktorem fitness?
Spełnienie tak wielu warunków (a to tylko część z nich!) może wydawać się niewarte zachodu. Niejeden niedoszły instruktor zniechęci się już na starcie. Jeśli jednak jesteś zdeterminowany, by osiągnąć sukces na tym polu, to wspaniale!
Być może naprawdę zmienisz życie Twoich przyszłych klientów – w końcu satysfakcji, która płynie z wdzięczności innych osób, nie sposób z czymkolwiek porównać. By znaleźć się w tym punkcie kariery, musisz zdobyć ogrom informacji z wielu różnych dziedzin i stworzyć swój własny, nakierowany na cel plan działania. Ale czy taka perspektywa powinna zniechęcać osoby, przyzwyczajone do dyscypliny i regularnych treningów?