Strefa Ruchu

Blog tematyczny o sporcie

Lifestyle

Jakie oświetlenie rowerowe wybrać? 7 rad

Jakie oświetlenie rowerowe wybrać? 7 rad

Spośród różnych akcesoriów rowerowych, lampki to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów wyposażenia. Jazda bez nich po zmroku jest w końcu nie tylko skrajnie niebezpieczna, ale też zabroniona przez przepisy. Dlatego też warto wiedzieć, jak wybrać dobre produkty tego typu, które sprawdzą się w każdej sytuacji.

7 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu oświetlenia rowerowego

Każdy, kto choć przez chwilę zajmował się tematem lampek rowerowych, z pewnością zauważył, że obecnie wybrać można spośród bardzo wielu produktów. Na co zwracać uwagę podczas ich porównywania?

1. Oświetlenie rowerowe w zestawie czy pojedyncze lampki?

Zabierając się do tematu zakupu latarek rowerowych, zacząć trzeba od prostej decyzji – czy kupić osobno lampkę rowerową przednią i tylną, czy też nabyć je w komplecie. Oba rozwiązania mają w końcu swoje zalety. Oświetlenie rowerowe zestaw to opcja przede wszystkim dla osób, które potrzebują obu lampek i po prostu nie chcą przepłacać. Z kolei pojedyncze latarki opłacają się bardziej w przypadku chociażby awarii czy uszkodzenia jednego z posiadanych źródeł światła.

2. Jaka moc latarek rowerowych przednich i tylnych?

Niezależnie od tego, czy postawimy na zestaw, czy pojedyncze lampki LED, zawsze ważna będzie ich jasność – która decyduje o walorach użytkowych. W przypadku światełka tylnego z reguły wystarczającą wartością jest od 30 do 50 lumenów, co zapewnia dość dobrą widoczność nawet ze znacznych odległości. Zupełnie innymi parametrami powinno charakteryzować się oświetlenie rowerowe przednie (np. oświetlenie rowerowe przednie z elatarka.pl). W tym przypadku konieczne jest minimum około 300 lumenów, a dla większego komfortu i bezpieczeństwa, warto postawić na urządzenie generujące maksymalnie ponad 1000 lumenów.

3. Światła migające, czy ciągłe?

Zgodnie z przepisami, lampki rowerowe mogą generować światło ciągłe lub migające. Mimo to warto się zastanowić, która z opcji będzie lepsza. W przypadku latarki tylnej dość powszechnie poleca się produkty pozwalające na uzyskanie efektu pulsowania, co dodatkowo będzie zwracało uwagę innych użytkowników drogi. Z kolei od frontu roweru lepiej postawić na mocną lampkę rowerową świecącą ciągle – która nie tylko poprawi widoczność jednośladu, ale też oświetli trasę przejazdu.

4. Zasilanie na baterie czy akumulatorem?

Kolejną ważną kwestią jest wybór sposobu zasilania. Z reguły tańszym rozwiązaniem są klasyczne baterie – AA lub AAA. Nieco droższe są z kolei lampki korzystające z ładowalnego akumulatora, który można łatwo podłączyć w domu do sieci. Obecnie coraz częściej polecana jest ta druga opcja, która pozwala zapomnieć o konieczności dokupowania nowych „paluszków” w miejsce zużytych. Lampki akumulatorowe oferują też z reguły dużo lepsze parametry.

5. Poziom zabezpieczenia przed wodą – jaki będzie optymalny?

Ważną cechą użytkową oświetlenia rowerowego jest też jego klasa szczelności, podawana według stopnia IP, a parametr ten określa druga cyfra. Co jasne, w tym przypadku używanie produktów niezabezpieczonych jest bardzo ryzykowne, gdyż w ich przypadku do awarii może doprowadzić nawet osadzająca się wilgoć. Za niezbędne minimum uznaje się więc wodoszczelność na poziomie 4 – czyli zabezpieczenie przed rozbryzgami wody. Jeśli jednak przewidujemy, że będziemy korzystać z roweru niezależnie od pogody, to lepszym rozwiązaniem będą produkty o klasie 6 lub wyższej.

6. Jaki system montażu wybrać?

Praktyka użytkowania latarek rowerowych doskonale pokazuje, że nie przyłożenie odpowiedniej wagi do sposobu mocowania oświetlenia jest bardzo dużym błędem. Co ważne, w przypadku tym znaczenie ma nie tylko sama stabilność zestawu, ale też łatwość demontażu i ponownej instalacji. Dlatego też warto zwracać uwagę na samo wykonanie uchwytu oraz zasadę jego regulacji.

7. Czy marka oświetlenia rowerowego ma znaczenie?

Na koniec warto też się zastanowić, czy zwracać uwagę na producenta oświetlenia rowerowego LED. Wiele osób twierdzi, że wybór najdroższych produktów od sprawdzonych producentów to jedyne możliwe rozwiązanie. Podejście takie nie zawsze jest jednak słuszne, gdyż wiele przyzwoitych modeli latarek rowerowych można kupić za niewielkie pieniądze. Z drugiej jednak strony, warto też pamiętać, że najtańsze produkty często mogą charakteryzować się niską jakością i kiepskimi parametrami.

Oświetlenie rowerowe (https://www.elatarka.pl/oswietlenie-rowerowe-led) to bardzo ważny element wyposażenia. To ono decyduje o bezpieczeństwie i jednocześnie potrafi znacząco poprawić komfort jazdy. Dlatego też warto, choć chwile zastanowić się, nad wyborem idealnego dla siebie produktu.

Udostępnij

O autorze