zestresowana, siedząca kobieta

Czynności, które najskuteczniej obniżają poziom hormonów stresu to: kontakt fizyczny z drugą osobą (seks, przytulanie, pocałunki), śmianie się, medytacja, uprawianie sportu, zabawa ze zwierzakiem i masaż. Dodam, że osoba, którą masujesz, nie tylko się odstresowuje, ale również wydziela oksytocynę, czyli hormon miłości i przywiązania, co m. in. wzmacnia związek dwóch osób. Warto to wykorzystać.

Skutki stresu

Okazuje się, że przewlekły stres może prowadzić do zmian trądzikowych na skórze. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że sprzyja on powstawaniu stanów zapalnych (które, co gorsza, mogą powodować również powstanie nowotworu i w ogromnym stopniu przyczyniają się do chorób układu krążenia). Rozwiązanie? Imbir lub kurkuma. Oba te korzenie mają silne właściwości przeciwzapalne, więc chronią nas przed chorobami. Świeży korzeń imbiru można zetrzeć do wody, co nadaje jej posmaku podobnego do cytrynowego, z kolei kurkumę polecam kupić w formie suplementu diety (powinieneś znaleźć w aptece ekstrakt z kurkumy z dodatkiem pieprzu czarnego, gdyż w jego obecności ta przyprawa wchłania się dużo lepiej), bo przyprawiając nią dania ciężko użyć dostatecznie dużej ilości.

Niedobór somatotropiny

Zdenerwowany organizm produkuje mniej somatotropiny (hormonu wzrostu). Dla osób ćwiczących na siłowni ta wiadomość jest szczególnie ważna, gdyż somatotropina pozwala budować większą masę mięśniową. Okazuje się, że możemy naturalnie zwiększyć jej produkcję nawet o 2000%! Taki efekt daje 24 godziny bez pokarmu. Warto więc przynajmniej raz w miesiącu robić sobie post albo pomyśleć o diecie IF (którą stosowałem i szczerze polecam, jednak wymaga przez pierwsze kilka dni bardzo silnej woli. Później się przyzwyczajasz)

Postawa dominująca

Kortyzol (hormon stresu) jest również antagonistą (przeciwnikiem) testosteronu, więc jeśli chcesz mniej się wszystkim przejmować, polecam stosować przez 5 minut z rana i 5 minut wieczorem postawę dominującą, gdyż stanie w takiej pozycji naturalnie sprawia, że produkujesz więcej „teścia”. Wygląda ona w ten sposób, że stoisz w lekkim rozkroku, ręce wspierasz na biodrach, no i oczywiście głowę zadzierasz do góry. Z drugiej strony- jeśli zależy Ci na utrzymaniu wysokiej pewności siebie, musisz mieć wysoki poziom testosteronu, a więc kortyzolu chcesz jak najmniej. Spróbuj przed snem wykonywać samodzielny masaż stóp lub łydek. Sprawi to, że się rozluźnisz, a więc sen będzie lepszej jakości.

Uwaga na depresję

Badania pokazały, że osoby z umiarkowanym poziomem stresu w życiu, mają mniejsze szanse na depresję niż osoby o bardzo wysokim lub bardzo niskim jego poziomie. Więc nie myśl sobie, że stres jest zły i musisz całkowicie wyeliminować go z życia. Jego niskie dawki wzmacniają psychikę, pomagają nam się zmobilizować do działania i motywują do szukania lepszych warunków życia, rozwoju i pracy. Chodzi o to, by umieć sobie z tym całym stresem radzić. Proponuję Ci takie ciekawe ćwiczenie myślowe: spróbuj od dziś nie myśleć, że trudne sytuacje, które Cię spotykają to „problemy”. Zamiast tego myśl, że to wyzwania. Zobaczysz, że sama zmiana nastawienia wpływa na sposób, w jaki radzisz sobie ze stresem.

Stres to gęsta krew

Stres sprawia, że krew staje się gęstsza w razie, gdybyś odniósł rany i zaszłaby konieczność jak najszybszego zatamowania krwawienia. Jest to ewolucyjny mechanizm, który chronił kiedyś nasze życie. Niestety dziś stresujemy się w 99% sytuacjami, które nie stanowią realnego zagrożenia, a stała ekspozycja na stres sprawia, że mogą powstawać skrzepy krwi, co grozi niebezpiecznym zatorem. Co możesz z tym faktem zrobić? Pij dużo zielonej herbaty. Wykazano, że przeciwdziała powstawaniu skrzepów. Ponadto zawiera l-teaninę, która pomoże Ci podnieść poziom serotoniny (hormonu, którego niedobór prowadzić może do depresji)

Najbardziej stresujące zawody

W rankingu najbardziej stresujących zawodów szczytowe miejsca zajmują: chirurg, pilot samolotu, policjant, strażak, a także sędzia sportowy, z kolei najmniej stresujące zawody to m. in. dietetyk, astronom (nie mylić z astronautą) i analityk systemów. Jeśli denerwuje Cię Twoja praca, poświęć 15 minut swojej przerwy na medytację (nie musisz siedzieć po turecku i nucić słynnego „omm”, wystarczy głębokie oddychanie i oczyszczenie umysłu z wszelkich myśli). Wykazano, że może ona o 21% podnieść poziom kwasu gamma-aminomasłowego, czyli neuroprzekaźnika o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym.

Naturalne kakao

Kakao w formie surowej (w czekoladzie jest forma przetworzona, więc lepiej postaw na samodzielnie wykonany koktajl owocowy z dodatkiem kakao z „pudełeczka”) zawiera mnóstwo cennych przeciwutleniaczy, które redukują negatywny wpływ stresu na ciało. Ma również fenyloetyloaminę, która uważana jest za hormon wywołujący zakochanie lub euforię po bardzo intensywnym wysiłku. Zbadano pewne plemię, którego zwyczajem było picie bardzo dużej ilości kakao. Wyszło na jaw, że praktycznie nie występują tam nowotwory i choroby serca (dwie najczęstsze przyczyny zgonów w krajach wysoko rozwiniętych) ani cukrzyca. Prowadzi to do wniosku, że kakao jest doskonałym pokarmem, dzięki któremu możesz nie tylko wyluzować, ale też dłużej żyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *