Według danych przedstawionych przez Centrum Badania Opini Społecznej w raporcie zatytułowanym „Aktywność Fizyczna Polaków” zarówno w roku 2013 jak i po pięcioletniej przerwie, czyli w roku 2018, jazda na rowerze sytuuje się na pierwszym miejscu wśród sportów najczęściej wybieranych przez Polaków. Przed dwoma laty aż 44% respondentów biorących udział w badaniu zadeklarowało, że jazda na rowerze jest ich ulubioną aktywnością fizyczną. Dlatego też poza sezonem, kiedy nie zawsze można jeździć na świeżym powietrzu, jednym z ulubionych sprzętów do ćwiczeń staje się rower stacjonarny. Obecnie rynek oferuje przebogaty asortyment rowerów stacjonarnych, zarówno treningowych jak i spinningowych. Biorąc pod uwagę ofertę wielu producentów oraz duże zróżnicowanie cen, wybór nie zawsze jest prosty.
Klasyczny rower treningowy
Sprzęt, którego większość osób używa do treningu domowego, który znajduje się w większości stref cardio i gabinetów rehabilitacyjnych to rower treningowy. Uniwersalny, bezpieczny i prosty w obsłudze, co sprawia, że z powodzeniem można go używać w treningu domowym. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zredukować tkankę tłuszczową, poprawić kondycję i wydolność organizmu.
Pierwszy podział rowerów treningowych bazuje na pozycji jaką przyjmuje osoba ćwicząca. Wyróżniamy tu:
- rowery pionowe – w trakcie jazdy stopy znajdują się bezpośrednio pod siodełkiem
- rowery poziome – dodatkowo doposażone w oparcie, ćwiczący przyjmuje pozycję półleżącą.
Osoby ze znaczną otyłością lub borykające się z bólami kręgosłupa powinny zdecydowanie wybrać rower treningowy poziomy. Pionowy będzie za to zalecany osobom, które mają problemy natury kardiologicznej.
Biorąc pod uwagę mechanizm oporu zamontowany w rowerze, istnieje drugi podział rowerów treningowych. Wyróżniamy tu:
- rower mechaniczny – za opór odpowiadają rolki lub paski, jest to najprostszy i najtańszy rower treningowy,
- rower magnetyczny – wyposażone w koło zamachowe i hamulec magnetyczny,
- rower elektromagnetyczny – posiada mikroprocesor, który odpowiada za poziom oporu, jest to zdecydowanie najdroższy i najlepszy technologicznie rower treningowy.
Rowerowe urozmaicenie dla zaawansowanych
Jeśli jednak uznasz, że rowery treningowe są dla amatorów, a Ty wymagasz czegoś więcej, polecamy rowery spinningowe. Rower spinningowy to wyższa półka sprzętu, droższy i zdecydowanie bardziej zbliżony do klasycznego dwukołowca. Trening na nim jest imitacją jazdy na prawdziwym rowerze i polecany jest głównie osobom doświadczonym, czyli np. uprawiającym kolarstwo. Jeśli macie ochotę spróbować jazdy na tego typy rowerze to wiele siłowni prowadzi grupowe lub personalne zajęcia ze spinningu lub indorcycling’u. Jest to rodzaj interwałowego treningu przy muzyce, w trakcie którego masz wrażenie, że jesteś na wycieczce rowerowej i pokonujesz najróżniejsze formy terenu. Pozycja jaką przyjmuje osoba trenująca na rowerze spinningowym jest lekko pochylona, a możliwość wygenerowania oporu dużo większa niż na klasycznym rowerze treningowym. Wybór roweru spinningowego to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla osób ambitnych, którym ciężki wysiłek na dwóch kołach nie jest obcy.